Nyheter

Hem / Nyheter / Branschnyheter / Vad gör XSU080168 korsade rullager till industristandard för precisionsroterande tillämpningar?

Vad gör XSU080168 korsade rullager till industristandard för precisionsroterande tillämpningar?

Förstå XSU080168 korsade rullager

När precision, styvhet och momentbelastningskapacitet sammanfaller framstår XSU080168 som en kritisk komponent i roterande maskineri. Denna tunnväggiga XSU080168 kullager Konfiguration levererar tekniska lösningar för applikationer som kräver exceptionell rotationsnoggrannhet och strukturellt stöd. Med en innerdiameter på 130 mm och en ytterdiameter på 205 mm, representerar XSU080168 08-seriens standard inom sin familj, specialbyggd för applikationer där konventionella lager kommer till korta.

XSU080168 är ett tandlöst, otätat korsande rullager med laminära tätningar på båda sidor. Dess 25,4 mm bredd och integrerade monteringshål måste elimineras av externa flänsar eller stödringar, vilket gör installationen enkel och samtidigt bevara prestandaintegriteten. Ingenjörer inom robotik, medicinsk utrustning och tillverkningssystem förlitar sig på denna lagertyp för att hantera radiella, axiella och momentbelastningar samtidigt inom en enda kompakt enhet.

Tekniska specifikationer och dimensionsdata

Omfattande specifikationsdata säkerställer korrekt lagerval och integrering i ditt mekaniska system. Följande tabell konsoliderar de kritiska dimensionerna, lastkapaciteten och driftparametrarna för XSU080168:

Parameter Dimension/Värde Enhet
Innerdiameter (d) 130 mm
Ytterdiameter (Da) 205 mm
Bredd (H) 25.4 mm
Yttre ring Inre diameter (Di) 174 mm
Inre ring Ytterdiameter (da) 159 mm
Ring/flänsbredd 24.8 mm
Yttre ring monteringshål cirkel (La) 190 mm
Monteringshålcirkel för inre ring (Li) 145 mm
Antal monteringshål 12 varje ring bitar
Håldiameter 6,8 (mothål 11, djup 6,8) mm
Total vikt 3.3 kg

Ladda betyg och prestandagränser

XSU080168 levererar exceptionell lastkapacitet i flera riktningar. Att förstå dessa klassificeringar är viktigt för val av lager och validering av systemdesign:

Belastningstyp Betyg Värde
Grundläggande dynamisk axiell belastning (Ca) 66 000 N (66 kN)
Grundläggande statisk axiell belastning (C0a) 240 000 N (240 kN)
Grundläggande dynamisk radiell belastning (Cr) 47 000 N (47 kN)
Grundläggande statisk radiell belastning (C0r) 118 000 N (118 kN)
Begränsa hastighet (nG) 227 rpm
Maximal momentbelastning 8 180 N
Drifttemperaturområde -30 till 80 Celsius

Dessa specifikationer bekräftar att XSU080168 utmärker sig i tillämpningar som kombinerade rotations- och tryckrörelser. Momentlastkapaciteten på 8 180 N särskiljer detta lager i scenarier där lutnings- eller vinkelkrafter uppstår vid sidan av radiella och axiella belastningar.

Designegenskaper och tekniska fördelar

90-klassare V-Track-konfiguration

Kärnan i XSU080168 ligger i dess vinkelräta arrangemang av cylindriska rullar inom 90-graders V-formade spår. Till skillnad från traditionella vinkelkontaktlager, orienterar denna korsade rullkonstruktion rullarna i rät vinkel mot varandra, vilket gör att lagret kan bära radiella, axiella och momentbelastningar inom en enda enhet. Linjekontakten mellan rullar och löpbanor genererar högre styvhet jämfört med punktkontaktgeometrier som finns i kullager, vilket leder till förbättrad precision och minskad nedböjning under belastning.

Integrerad monteringsdesign

XSU080168 integrerar inre och yttre ringar som en komplett enhet, med monteringshål förbearbetade med höga toleranser. Denna design måste elimineras av separata stödramar, externa flänsar eller anpassade distanser. Installationen fortsätter direkt till din utrustning utan extra komponenter, vilket ger minimera monteringsvariationer och lagerprestanda. De 12 jämnt fördelade monteringshålen på varje ring ger flexibla monteringsalternativ för olika utrustningsgeometrier.

Laminärt tätningsskydd

Laminära tätningar på båda ringsidorna ger effektiv uteslutning av kontaminering samtidigt som de tillåts utmärkta rotationsegenskaper. Dessa tätningar ger tillförlitligt skydd mot damm och fukt som tränger in under normal drift, vilket förlänger livslängden i industriella miljöer. Tätningskonstruktionen bibehåller låg friktion, vilket gör att lagret kan arbeta vid den nominella gränshastigheten utan termisk försämring.

Precisionsgrader och anpassning

XSU080168 finns tillgänglig i precisionskvaliteterna P5, P4 och P2, för applikationer från allmän industriell användning till krävande högprecisionsmiljöer. Denna flexibilitet tillåter ingenjörer att balansera kostnad och prestanda enligt specifika applikationskrav. Högre precisionskvaliteter stödjer snävare positionstoleranser och jämnare rotationsegenskaper i krävande roterande system.

Kompakt fotavtryck med hög belastningskapacitet

Bredden på 25,4 mm begränsar installationsutrymmet samtidigt som den levererar lastvärden som är jämförbara med större lagerkonstruktioner. Denna dimensionella effektivitet gör det möjligt för applikationer med begränsat utrymme att uppnå högpresterande roterande stöd utan att göra om monteringsgränssnitt eller förstora utrustningsramar.

Typiska tillämpningar och användningsfall

XSU080168 har viktiga funktioner inom flera industriella och kommersiella sektorer. Denna unika kombination av lastkapacitet, momenthantering och kompakta geometri gör den oumbärlig i precisionsroterande utrustning:

Industriell robotik

Samarbets- och industrirobotar använder korsade rullager vid gemensamma gränssnitt där flera belastningsriktningar konvergerar. XSU080168 stöder handledsleder och armbågsrotationer, vilket gör det möjligt att samtidigt som positionsnoggranheten bibehålls under drift och under statiska belastningsförhållanden. Den höga momentbelastningskapaciteten skyddar lednedsättning och avböjning under utökad räckvidd eller manipulering av nyttolasten.

Precisionsroterande bord

Verktygsmaskiners roterande bord och precisionsindexeringsplattformar är beroende av korsade rullager för exakt positionering under fleraxliga bearbetningsoperationer. XSU080168 levererar den styvhet som krävs för snäv positionsstolerans vid CNC-fräsning, svarvning och slipprocesser. Till skillnad från konventionella spindellager, hanterar korsade rullkonfigurationer den tryckbelastning som åtföljer radiella skärkrafter.

Medicinsk avbildningsutrustning

Avancerad medicinsk inklusive utrustning för datortomografiska skanner, magnetiska resonanssystem och kirurgiska robotplattformar integrerade korsade rullager för exakt portalrotation och patientpositionering. Lagret stödjer kontinuerlig mjuk rotation under strikt kontamineringskontroll, vilket är avgörande för bildkvalitet och systemtillförlitlighet. Den låga vibrationsprofilen bidrar till bildens klarhet och diagnostisk noggrannhet.

Halvledartillverkning

Utrustning för hantering av skivor, maskinriktningssystem och fotolitografiska scenrörelser kräver lager som kan exakt vinkelpositionera. XSU080168 möjliggör mjuk substratrotation och överföringsoperationer samtidigt som bibehållare positioneringsnoggranhet i nanometerskala som är nödvändig för modern tillverkning av integrerade kretsar.

Roterande positioneringsmekanismer

Roterande bord för allmänna ändamål, skivspelare och indexeringsmekanismer drar nytta av XSU080168:s designeffektivitet. Tillämpningar som sträcker sig från monteringsutrustning till inspektionssystem använder detta lager för att uppnå tillförlitlig, exakt rotation med minimalt underhållskrav.

Bearbetningscenterspindlar

Sekundära spindelenheter och magasin för roterande skärverktyg använder korsade rullager för verktygspositionering och rotation. Lagrets styvhet stödjer exakta verktygsvinklar och jämna hastighetsändringar över driftområden.

Utbytbarhet och alternativa överväganden

XSU080168-beteckningen representerar en standardiserad design som möjliggör kompatibilitet mellan leverantörer och ersättningskällor. Utrustning som ursprungligen specificerades med korsade rullager som uppfyller XSU080168 dimensions- och prestandaparametrar kan använda lager från flera tillverkare enligt samma specifikationsstandard, vilket ger flexibilitet i leveranskedjan och konkurrenskraftiga upphandlingsalternativ.

Standardutbyteskompatibilitet

Lager betecknade som XSU080168 överensstämmer med etablerade dimensionsstandarder och belastningsklasser. När du köper ersättningsenheter eller ytterligare enheter, verifiera att dimensionsdata, lastkapacitet och monteringshålskonfigurationer matchar den ursprungliga specifikationen. Denna standardisering tillåter sömlös substitution utan modifiering av utrustningen.

Serie Familjeutvidgning

XSU-lagerfamiljen inkluderar många storleksvariationer som tillgodoser olika kuvertbegränsningar och belastningskrav. Vanliga relaterade storlekar som XSU080188 och ytterligare medlemmar i XSU-serien gör designoptimering för applikationer som kräver större lastkapacitet eller andra dimensionsbegränsningar. Att välja från samma tillverkarfamilj förenklar lagerhantering och standardiserare monteringsprocedurer över flera utrustningstyper.

Precisionsklassval

När du köper ersättningslager, bekräfta att precisionsgraden (P5, P4 eller P2) matchar originalutrustningens specifikationer. Högre precisionskvaliteter ökar lagerkostnaderna men ger förbättrade rotationsjämnhet och snävare positionstolerans. Lägre kvaliteter minskar anskaffningskostnader för applikationer med måttliga precisionskrav.

Tätningsalternativ

Medan standarden XSU080168 har laminära tätningar, kan vissa applikationer kräva modifierade tätningskonfigurationer öppna eller konstruktioner. Diskutera föroreningsmiljöer och smörjstrategier med leverantörer för att säkerställa korrekt specifik tätningsval för dina utrustningsförhållanden.

Guide för val av lager och anskaffning

Process för bedömning av ansökan

Innan du bestämmer dig för lagerförvärv, utvärderas din applikations specifika krav mot XSU080168-funktionerna. Detta systematiska tillvägagångssätt förhindrar kostsamma fel och säkerställer framgång vid första köp:

  • Beräkna eller mät radiella belastningskomponenter som härrör från utrustningens vikt, skärkrafter eller dynamiska rörelser
  • Bestäm axiella dragkraftsbelastningar från utrustningens drift, inklusive accelerations- och retardationsfaser
  • Bedöm momentbelastningar från fribärande laster eller krafter i flera riktningar som appliceras genom lagercentrum
  • Verifiera drifthastighetskraven mot gränshastigheten på 227 rpm
  • Bekräfta miljöförhållanden inklusive extrema temperaturer, förekomst av föroreningar och smörjmetod
  • Utvärdera kraven på precision och jämnhet för din specifika applikation

Bekräftelse av precisionsbetyg

Korsade rullager rymmer olika precisionskvaliteter, vilket påverkar både prestanda och kostnad. Standard P5-kvalitet passar allmänna industriella applikationer med måttliga krav på positioneringsnoggranhet. P4-kvalitet stöder snävare toleranser och smidigare drift i precisionsutrustning. P2-kvalitet, den högsta precisionsnivån, tjänar applikationer med extrem noggrannhet som kräver minimalt utlopp och maximal styvhet. Bekräfta din utrustnings originallagerspecifikation eller rådfråga applikationsingenjörer för att välja lämplig kvalitet.

Kvantitets- och volymplanering

Inköpspriset sjunker generellt med större orderkvantiteter. Om din verksamhet kräver flera lager över olika utrustningar eller förutser framtida lagerbyten, ger en konsolidering av order till större volymer bättre enhetsprissättning. Kommunicera din förväntade årliga förbrukning eller enstaka beställningsvantitet för att kunna erbjuda som återspeglar tillgängliga volymrabatter.

Ledtid och tillgänglighet

Standard XSU080168-enheter från etablerade leverantörer håller allmän lager, vilket möjliggör snabb leverans för underhåll eller eftermontering. Men specialiserade precisionskvaliteter eller anpassade tätningskonfigurationer kan kräva förlängda ledtider. Genom att planera lagerbytesintervaller och beställa i förväg mot lager produktionsstörningar.

Tekniska dokumentationskrav

Begär kompletta tekniska datablad inklusive måttritningar, beräkningar av lastlivslängd, installationsriktlinjer och smörjrekommendationer. Datorstödda designfiler i industristandardformat (STEP, IGES) underlättar integration och utrustningsskydd. Vissa leverantörer tillhandahåller CAD-modeller som möjliga virtuella passformsverifiering före fysisk installation.

Frågar efter support

När du kontaktar leverantörer, tillhandahåller detaljerad information som möjligt korrekta offerter och tekniska rekommendationer: applikationstyp, utrustningsspecifikationer, lastprofildata, miljöförhållanden, kvantitetskrav och leveranstidsplan. Fotografisk eller ritningsdokumentation av den aktuella lagerinstallationen hjälper leverantörer att bekräfta korrekt specifikation och kompatibilitet.

Vanliga frågor om XSU080168

F1: Vad är den primära skillnaden mellan korsade rullager och konventionella kontaktvinkellager?

Korsade rullager har cylindriska rullar anordnade i 90 graders vinklar, vilket möjliggör samtidigt radiell, axiell och momentbelastning i en enda lagerenhet. Konventionella vinkelkontaktlager använder kulor eller rullar i en enda kontaktvinkel, vilket begränsar deras förmåga att hantera momentbelastningar. Linjekontaktgeometrin hos korsade rullager ger överlägsen styvhet och precision jämfört med punktkontaktdesigner, vilket gör dem idealiska för applikationer som kräver exceptionell styvhet och noggrannhet.

F2: Kan XSU080168-lagret köras med hastigheter över 227 rpm?

Gränshastigheten på 227 rpm representerar den maximala säkra kontinuerliga rotationshastigheten inom termiska problem och accelererar slitage inträffar. Att arbeta över denna hastighet genererar överdriven friktion och värme, försämrar smörjmedlets prestanda och förkortar lagrets livslängd. Utrustning utformad för högre hastighet kräver större lagerstorlekar från XSU-familjen eller alternativa lagertyper som är bättre lämpade för applikationer med hög hastighet.

F3: Hur ska XSU080168 smörjas och vilka underhållsintervaller rekommenderas?

Smörjmetoden beror på applikationens driftförhållanden och utrustningsdesign. Vissa applikationer använder lagerfett som appliceras under montering med periodisk eftersmörjning med längre intervall. Höghastighets- eller kontinuerligt system kan kräva oljecirkulation eller oljedimma för överlägsen värmeavledning. Konsultera lagerleverantörens smörjguide specifikt för dina applikationer drifthastigheter och termiska förhållanden. Underhållsintervallen förlänger allmänheten 3 000 till 5 000 drifttimmar med korrekt smörjning; otillräcklig smörjning minskar livslängden drastiskt.

F4: Vilka precisionskvaliteter finns tillgängliga för XSU080168, och hur påverkar de prestanda och kostnad?

Tre precisionskvaliteter enligt olika applikationskrav: P5 (standard) ger tillräcklig användning för allmän industriell; P4 ger snävare toleranser och smidigare drift för precisionsutrustning; P2 erbjuder högsta noggrannhet för krävande applikationer. Precisionsförbättringar ökar lagertillverkningens komplexitet och kostnad. Välj det lägsta betyget som uppfyller dina applikationskrav för att optimera värdet samtidigt som du säkerställer acceptabel prestanda.

F5: Hur dimensioneras och arrangeras monteringshålen på XSU080168, och nödvändig speciell installationsutrustning?

XSU080168 har 12 monteringshål på varje ring (inre och yttre), jämn fördelade på 145 mm respektive 190 mm bultcirkeldiametrar. Håldiametern är 6,8 mm med ett försänkningshål som rymmer större fästhuvuden. Standardskruvar med insex eller liknande fästen fäster lagrat på utrustningens ramar. Installationen kräver endast momentana handverktyg eller smånycklar; ingen specialiserad lagerinstallationsutrustning behövs för grundläggande montering. Justering under visar sig dock vara avgörande för att uppnå specifika prestanda; användbar mätklockor eller motsvarande inriktningsverktyg för att säkerställa korrekt ringorientering.

F6: Vilka miljöförhållanden påverkar XSU080168:s livslängd och prestanda?

Extrema temperaturer, föroreningar, luftfuktighet och korrosiva atmosfärer påverkar alla lagrens hållbarhet. Standarddriftområdet -30 till 80 Celsius rymmer de flesta industriella miljöer; extrema temperaturer kräver samråd med lagerleverantören angående alternativa tätnings- eller smörjstrategier. Fukt och frätande saltmiljöer påskyndar yttre korrosion; specificera rostfritt stål eller ytbelagda lager för marina eller kemiskt aggressiva installationer. Partikelföroreningar förkortar livslängden genom accelererat slitage; installera lämpliga filtrerings- eller skyddskåpor för att utesluta damm och skräp från lagermiljön.

F7: Hur beräknas lagrets livslängd och vilka faktorer påverkar utrustningens faktiska livslängd?

Lagrets livslängd beror i första hand på faktisk applicerad belastning, drifthastighet, smörjkvalitet, inriktningsnoggranhet och miljöförhållanden. Beräkningar av nominell lagerlivslängd baserad på standardformler för lastlivslängd ger teoretiska uppskattningar; Den faktiska livslängden överstiger ofta den nominella livslängden under ideala förhållanden eller blir korta under ochynsamma omständigheter. Korrekt val av lager, installation, smörjning och miljökontroll optimerar livslängden. Utrustningskonstruktörer och operatörer bör övervaka lagrets tillstånd genom vibrationsanalys eller temperaturmätning för att upptäcka försämring innan fel inträffar.

F8: Finns anpassade versioner av XSU080168 med alternativa tätnings-, förspännings- eller beläggningsspecifikationer?

Många lagertillverkare erbjuder anpassningsalternativ inklusive alternativa tätningsdesigner, interna förspänningsjusteringar, keramiska beläggningar för slitstyrka eller rostfritt stålkonstruktion för korrosiva miljöer. Anpassning kräver längre ledtider och högre minimiorder jämfört med standardkonfigurationer. Kontakta lagerleverantören med dina specifika krav för att säkerställa genomförbarhet och prissättning för specialistversioner.

F9: Vilka installationsprocedurer förhindrar vanliga misstag som skadar XSU080168-lager under montering?

Kritiska installationsmetoder inkluderar: inriktningsverifiering före åtdragning av monteringsfästen för att förhindra förspännings- och utloppsfel; gradvis åtdragning av fästelement i motsatta bultmönster för att fördela belastningen jämnt; applicering av smörjning enligt leverantörens rekommendationer före drift; verifiering av monteringsytans renhet för att förhindra att främmande material kommer in; och noggrann hantering under montering för att undvika att tappa eller träffa lagret. Läs leverantörens installationsguide för din utrustning innan du påbörjar monteringsarbetet.

F10: Hur avgör jag om XSU080168 är rätt lagerstorlek för min applikation, eller om en annan storlek från XSU-familjen är lämplig?

Beräkna totala radiella, axiella och momentlaster som förväntas under normal drift och tillfälliga topplastscenarier. Jämför dessa värden med XSU080168:s belastningsvärden (66 kN axiell dynamisk, 240 kN axiell statisk, 47 kN radiell dynamisk, 118 kN radiell statisk, 8,18 kN moment). Om den faktiska belastningen överskrider dessa värden med lämpliga säkerhetsmarginaler, gå upp till nästa större storlek i XSU-familjen. Om lasten är betydande lägre kan en mindre storlek minska kostnaderna. Leverantörens mjukvara för val av lager eller teknisk personal kan ge rekommendationer baserat på detaljerad lastanalys.